Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/VS-SI, vikt 1,4 g, stift.
PASCALE MONVOISIN, collier, Calypso No1 Necklace, 9K guld/silver, briljant, smaragder, längd 37/41 cm, vikt 3,9 g, originalask.
ARMBAND, 14K guld, smaragd, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 19 cm, vikt 7,4 g, Turkiet.
ENSTENSRING, 23K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g, diamant med kulettfasett samt skada på kronan.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 7,1 g, nagg på kuletten.
BORGILA, ljusstakar, sterlingsilver, Stockholm 1965, höjd 16 cm, vikt 390 g, bottarna är skeva, gravyr på sidan.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 18 mm, vikt 8,0 g, enstaka diamanter med nagg/skador.
Ädelstenar Safirer
18 OBEHANDLADE SAFIRER, olika slipningar, 20,68 ctv (0,52 - 1,74), Sri Lanka, nagg och slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 7,6 g, gravyr, mittstenen har små repor på bordet.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/P, vikt 0,9 g, stift, båda diamanterna har nagg på kuletten och inneslutningar som når ytan, ena har stor extra fasett vid rondisten och andra har stort nagg vid rondisten, olika snurrebussar i 18K guld.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir ca 0,50 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 18 mm, vikt 5,8 g, små nagg på safiren.
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, W/SI-P, stl 16 mm, vikt 4,0 g.