Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,15 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, blå safir, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, vikt 1,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,43 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljant- och gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, 1 diamant med nagg vid rondisten.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca TW/VS, vikt 0,4 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,38 ct, ca W(H)/SI, skadad på paviljongen, natural på rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,26 ct, ca TW/SI, stl 17,25 mm, vikt 2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g, gravyr.
ARMBAND, förgyllt silver, odlade pärlor, färgstenar längd 20 cm, svensk importstämpel, vikt 18,6 g.
PÄRLCOLLIER, troligen orientaliska pärlor, doserade, lås i 18K guld och platina med odlad pärla och rosenslipade diamanter, antik, Frankrike 1838-1847, längd 45,5 cm, vikt 10,2 g. säkerhetskedja i 18K guld, Hänge i silver med blå glassten.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, stl 16,25+ mm, vikt 4,9 g, rester av rodiering, en diamant har nagg och inneslutning som når ytan på kronan, flera har små nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 16,25+ mm, vikt 5,3 g, en diamant har nagg och inneslutning som når ytan på kronan, flera har små nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, doserat, 3 rader, något off round odlade pärlor 3-7 mm, lås i 18K vitguld, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 43-48 cm, ej knutet, vikt 62,7 g, några pärlor med sprickor, några har tappat lyster.