Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari
COASTER, silver, slät, rund med hänkel, längd 14,8 cm, diameter 11,3 cm, CG Hallberg, Stockholm 1954, vikt 99,4 g.
SUPKALK, silver, invändigt förgylld, välvd på åttkantig fot med gallersarg, BW Ifvarsson, Nyköping 1827, höjd 11,3 cm, vikt 28,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3,5-7 mm, längd 43 cm, lås i låghaltigt vitguld, vikt 11,5 g, knutet, något offround.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka pärlor ca 7 mm, 3 rader, längd 37 cm, lås i silver, vikt 67,3 g.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, 10× förstoring, Triplett, behållare i läder, glasets diameter ca 16 mm, JSP.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta med 4 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, längd 40 cm, vikt 1,7 g, en diamant har nagg på kronan.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 6 odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, längd ca 17,0 mm, vikt 3,0 g.
TENNISARMBAND, 18K förgylld vitguld, 62 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 18 cm, Iduna, vikt 7,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca TW/VS, John Petterssons eftr, Stockholm 1964. stl 15,5 mm, vikt 1,8 g, slitna fattningar samt en klo med skada.
RING, 18K guld, månsten, 43 briljant- / åttkanstlipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,4 g.
RING, 18K guld, låghaltigt guld, granater, stl 16 mm, vikt 5,8 g, ringskenan är i 18K medans infattningen är i låghaltigt guld med tennlödningar.