Avslutad | Moderna – Lördag 20 januari
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,0 g.
SANDBERG, örhängen, sterlingsilver/18K guld, rökkvarts, stift, vikt 3,3 g, snurrebussar ej original.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Kaplans Safir, Stockholm, längd 42 cm, vikt 3,1 g.
GERT THYSELL, collier, stelt, silver, bergkristall, signerad, Gussi, Malmö 1970, omkrets ca 36 cm, vikt 27,0 g, nagg på stenarna. (d)
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,10 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,6 g, enstaka diamanter har minimala nagg på kuletten.
GEORG JENSEN, brosch, nr 256, sterlingsilver, Arno Malinowski, Danmark efter 1945, 43x33 mm, vikt 11,6 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 318, steringsilver, Arno Malinowski, mått 38x38 mm, vikt 15,2 g.
CARTIER, manschettknappar, Elefanter, 18K vitguld, rubiner, smaragder, refnr R08319, 18x13,5 mm, vikt 16,3 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Braid Narrow, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 10,8 g, etui
CARTIER, 18K roséguld, Love bracelet, modell small, stl 17, refnr FOL884, certifikat, skruvmejsel, etui, papperspåse, vikt 19,1 g. lätt slitage.
BVLGARI, ring, 18K vitguld, B-zero1, 3 band, stl 16,75 mm(53), vikt 9,5 g.