Avslutad | Moderna – Lördag 20 januari
THERESIA HVORSLEV, armring, Silverknappen, silver,1970-tal, 60 x 46 mm, vikt 24 g, ej stämplad.
CARTIER, ring, Tank Française, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, serienr. CR0107, stl 49 (15,5 mm), vikt 15,6 g, två diamanter är ej original, två diamanter är skadade och en är trasig.
PER BORUP, lås, Putto, 18K guld, briljantslipad diamant 0,11 ct, TW/VS, mått 37x20,5 mm, vikt 17,4 g, 2 st sötvattenscollier.
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, You & Me, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g, originaletui, ytterkartong.
RING, 18K vitguld, smaragdslipade safirer ca 5,3 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, en safir med nagg.
2 RINGAR, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct ca W/VS, Lantz 2003 / Bertil Lundberg 2007, stl 16,25 mm, total vikt 9,5 g, ringarna har samma mått så den släta ringen understödjer designen.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Love, 18K vitguld, design Charlotte Lynggaard, diameter 14 mm, huggies, vikt 6,6 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, collier, odlade färgade sötvattenspärlor, dobbar i 18K guld, ej lås, längd 39,5 cm, vikt 65,5 g, ej märkt Lynggaard.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås i 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca TW/VS, vikt lås 4,7 g, collier stenkulor, längd collier 40 cm, etui.
DULONG, hänge med kedja, Aura, Large, sterlingsilver, längd 72 cm, vikt 15,7 g, originaletui.
POMELLATO, ring, Nudo, 18K roséguld, bergkristall, stl 18,25 mm, vikt 8,6 g, bergkristallen med visst slitage.
GEORG JENSEN, collier, nr 95, sterlingsilver, Arno Malinowski, 1933-44, längd 60 cm, vikt 14,8 g.
KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, collier, sterlingsilver, Östersund 1994, längd 63 cm, signerad, vikt 42,5 g, originalask.