Avslutad | Moderna – Lördag 20 januari
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
TIFFANY & CO, berlock, Tiffany Shopping Bag Charm, sterlingsilver, emalj, höjd 12 mm, vikt 3,7 g.
TIFFANY & CO, collier, hjärta, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, längd 40,5 cm, vikt 3,1 g, etui.
SANDBERG, armband, Svensk Sommar, sterlingsilver/18K guld, längd 16-20 cm, vikt 11,3 g, originaletui.
SANDBERG, collier, Ringi Sköldpadda, silver, längd 46 cm, vikt 29,1 g, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, Sphere, silver, akvamariner, höjd 31 mm, krokar, originaletui.
GEORG JENSEN, helalliansring, Aurora, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm , vikt 1 g, originaletui
OLE LYNGGAARD, ring, Love, nr 3, 18K vitguld, stl 16,75 mm, vikt 7 g, slitage, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, nr 4, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,75 mm, vikt 10 g, slitage, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Anemone,18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17,25 mm, vikt 10,5 g, originaletui.
RING, platina, hjärtslipad diamant 0,51 ct, W(H)/SI2, GIA Dossier 2447243403, 20 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, mittstenen har små inverterade naturaler på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 24 mm, vikt 4,3 g, stift, några diamanter har nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 15 mm, vikt 1,2 g, enstaka diamanter har nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 16 mm, vikt 1,1 g, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, diameter 14 mm, huggies, vikt 8,1 g, etui från Patrik af Forselles.
MICHAEL HAMMA, brosch, 18K guld/järn, 4 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, Stockholm 1989, längd 53 mm, vikt 11,3 g. (d)
SKÅL, silver, hamrad yta, på rund fotring, Öhmans, Lycksele, höjd 7,5 cm, diameter 13,3 cm, vikt 223,8 g.