Avslutad | Moderna – Lördag 20 januari
RING, 18K guld, ljusgrön beryll, Francs Guld, Stockholm 1978, stl ca 17 mm, vikt 15,9 g.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75+ mm, vikt 8,2 g, enstaka diamanter har minimala nagg.
STRÖMDAHL, alliansring, Corona, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 5,7 g, några diamanter har små nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,15 ctv, River-TW/VVS-VS, Kaplans Safir, Stockholm 2023, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g, enstaka diamanter har minimala nagg.
RING, 18K vitguld, rosenslipad svart diamant 1,32 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,83 ct, TW(G)/VVS2, GIA inskription 2185468878, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 15 mm, vikt 3,4 g, enstaka sidostenar har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,95 ctv, TW/VS-SI, vikt 1,9 g, stift, ena diamanten har inverterade naturaler vid rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,93 ctv, TW/VVS-VS, vikt 2,0 g, diamanterna har små kulettfasetter.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, W(H)/VS2, längd 46,5 cm, vikt 2,6 g, diamanten har liten kulettfasett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade agater 17,57 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, höjd 37 mm, vikt 7,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade månstenar 14,09 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 36 mm, vikt 6,0 g, stift.
CHANEL, Chamelia Star Clover Band Ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, serienr. 17H512, Frankrike, stl 16 mm, vikt 11,0 g.
CARMOSÉRING, platina, droppslipad diamant 1,02 ct, Fancy Brownish Greenish Yellow/SI1, GIA Colored Diamond Report 2225742963, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 16 mm, vikt 4,4 g.
L´ETUI, alliansring, platina, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2011, stl 15,25 mm, vikt 4,5 g, gravyr.
TIFFANY & CO, enstensring, platina, Lucidaslipad diamant 0,40 ct, TW(G)/VVS1, stl 15,25 mm, vikt 3,9 g, certifikat, originaletui.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,49 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, några diamanter med nagg på kulett.