Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2023
Silver Vas
VAS, silver, på rund slät fotring, fasetterad stam, GAB, Stockholm 1920, höjd 28 cm, diameter 13,7 cm, vikt 487,7 g.
Silver Etui
CIGARRLÅDA, silver, cederträ, C.G. Hallberg, Stockholm 1928, mått 15,4 x 9,1 x 3,5 cm, vikt 383,6 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VVS2, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Tresor Paris, London, stl 17 mm, vikt 3,4 g, några sidostenar har nagg och skador.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 23 mm, vikt 4,7 g, skruvstift, några diamanter har nagg.
Smycken Hänge
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 17,5 mm, vikt 1,8 g, några diamanter har nagg.
Smycken Ring
RING, 18K guld, spinnande kula i vitguld med 120 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca River-W/VVS-VS, 48 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca River-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 9,3 g, enstaka diamanter har nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 118 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS-VS, diameter 6 mm, vikt 2,1 g, stift, en diamant har liten skada.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis förgylld, prinsesslipade diamanter ca 0,88 ctv, Very Light Greyish Pink/SI-P, briljantslipade rosa diamanter ca 0,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 9,5 mm, vikt 4,8 g, stift, några av de mindre rosa diamanterna har nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 6,57 ctv, ca bruna- gula- gröna- rosa- och orangefärgade nyaser/VS-P, åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 6,5 cm, vikt 19,0 g, stift, flera diamanter har nagg och skador.
Smycken Ring
RING, 18K roséguld, smaragdslipad ametist 25,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 14,8 g.
Smycken Ring
RING, 18K guld med prasiolit 10,95 ct, 46 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, W/P, storlek 17,75 mm, vikt 9,0 g.
Smycken Collier
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 4,05 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, enstaka P, längd 44 cm, vikt 14,8 g, några diamanter med nagg.
Smycken Armband
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,83 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI enstaka P, längd 18,5 cm, vikt 7,5 g, några diamanter med nagg.
Smycken Tennisarmband
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 67 briljantslipade diamanter ca 3,05 ctv, ca R-W/VS, längd 17 cm, vikt 8,4 g, enstaka diamanter med nagg.
Smycken Ring
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/SI, 62 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,63 ctv ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,9 g, 3 små nagg.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
Smycken Manschettknappar
SET MANSCHETTKNAPPAR OCH SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, 4 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, G Dahlgren, Malmö 1953. vikt 9,3 g, skadat etui.