Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2023
ARMBAND, 14K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 16 cm, vikt 12,5 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter med skador och nagg, svaga fattningar.
COLLIER, silver/18K guld, ovalslipad syntetisk safir, antik - gammal - och rosenslipade diamanter, Stockholm 1916, längd 47 cm, vikt 4,1 g, etui, enstaka diamanter med skador och nagg.
BROSCH, blomma, silver, antikslipade diamanter förgylld baksida, antik, höjd 28 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad safir, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W/VS, Stockholm 1997, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, delvis matterad yta, 252 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, längd 42 cm, vikt 46,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, delvis matterad yta, 121 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, längd 19 cm, vikt 18,7 g.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, stl 17 mm, vikt 5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, höjd 21 mm, vikt 4,1 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,61 ctv, River/VS, vikt 1,6 g, stift, diamanterna har minimala nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, äldre briljantslipade diamanter 0,85 ctv, W(H)/VS, vikt 1,7 g, stift, ena diamanten har inverterad natural vid rondisten och andra har små nagg på kronan.
BROSCH, 18K guld, peridot, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, längd 42 mm, vikt 11,0 g,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 9,5x10,2 mm, topas, ametister, peridoter, citrin, höjd 42 mm, vikt 4,7 g, stift, snurrebussar i silver.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS, Schalins, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, Sikta mot stjärnorna, 18K guld, briljantslipad diamant 0,03 ct, höjd 30 mm, vikt 3,8 g, Kedja i 18K guld, venezialänk, Guldfynd, längd 41,5 cm, vikt 2,4 g, etui (d)
RING, 18K guld, stjärnsafir, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, stl 19,75 mm, vikt 12,1 g, safir med inneslutningar som når ytan.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,21 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,6 g, enstaka diamanter med skador.