Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2023
ARMRING, förgylld mässing, cubic zirkonia, Paula Pantolin, bredd 55 mm, vikt 84,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,90 ctv ca W/VS-SI, längd 19 mm, vikt 8,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca TW(G)/VS, stl 18,75 mm, vikt 3,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW/VS, Uppsala 1974, stl 18,25 mm, vikt 4,8 g, smaragden med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 1,44 ctv ca River-TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,4 g, en diamant har nagg på kuletten, enstaka diamanter har naturaler vid rondisten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,8-7,3 mm, lås i 18K guld, cabochonslipad smaragd, pärlor, Ceson, Göteborg 1963, längd 82 cm, vikt 22,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,01 ct, R(D)/SI2, GIA Report No 1182757971, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,80 ct, ca W(H)/P2, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-LBr/VS-SI, Kenneth Magnell, Stockholm 2014, stl 18 mm, vikt 7,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TCr(I)/SI1-SI2, skruvstift, vikt 3,7 g, 1 diamant har nagg på kuletten, 1 diamant har inneslutning som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/platina, diamanter ca 4,00 ctv, Ryssland, vikt 18,1 g, en diamant saknas, några diamanter med nagg
CARMOSÉRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 1,85 ct, ca W(H)/2 skador längs rondisten men i övrigt mycket små inneslutningar, 23 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, gammalslipade diamanter 1,60 ctv, TW-W(G-H)/SI1-SI2, vikt 2,4 g, stift, diamanterna har nagg och små skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, gammalslipade diamanter 0,82 ctv, W-Cr/VS, vikt 2,2 g, stift, diamanterna har inverterade naturaler vid rondisten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv ca TW/VS, Kaplans Safir, stl 15,5 mm, vikt 3,0 g.