Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023
ARMRING, 18K vitguld, cirka 450 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, innermått 5,7 x 4,7 cm, vikt 47,8 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K guld/vitguld, opal, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 22,4 g.
GEORG JENSEN, förstoringsglas, modell 400, sterlingsilver, glas, textilt band med silverfäste, design Vivianna Torun Bülow-Hübe, höjd 6 cm, vikt 13,6 g, etui.
RING, 18K guld/rodierat guld, 376 briljantslipade diamanter 3,01 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 13,3 g.
ARMRING, silver, 54 briljantslipade diamanter ca 9,18 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 18, vikt 18,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
OLE LYNGGAARD, armband Mega, kullås, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 65,5 g, säkerhetskedja, originaletui, en sten saknas.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås Magic, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, collier i sterlingsilver och kulor av kvarts, längd 41 cm, vikt 85,1 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armband, Sweet Drops, brunt läder, oxiderat sterlingsilver, längd 37 cm, vikt 9,2 g, påse, originaletui.
RING, 18K guld, rosa turmalin 13,80 ct, gröna turmaliner 0,58 ctv, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 6,2 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 14,2 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter ca 1,38 ca W-Cr/SI-P, stift, höjd 20,0 mm, bredd 3,7 mm, vikt 6,3 g, ojämn slipningskvalitet, enstaka mindre nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW-W/P, längd 47 cm, vikt 3,9 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan samt nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 83 briljantslipade diamanter ca 2,09 ctv, ca TW-TCa/P, längd 18,5 cm, vikt 7,0 g, några diamanter med nagg, några diamanter med naturliga håligheter samt inneslutningar som når ytan.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, evighetssymbol, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 16/18 cm, vikt 3,3 g.