Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023
HÄNGE, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI2, vikt 2,3 g, diamant med nagg på kuletten.
CARTIER, hänge, Trinity 18K trefärgat guld briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca River/VS, ref nr 769151, höjd 18 mm, vikt 2,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,1 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/P, stift, höjd 23,0 mm, bredd 5,5 mm, vikt 6,1 g, några diamanter har ytdefekter.
ELON ARENHILL, ring, 18K guld, odlad gråbrun pärla, briljantslipad diamant ca 0,07 ct, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, GIA Report 7361151309, 38 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, GIA certifikat.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 2,09 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stift, höjd 39,0 mm, vikt 10,5 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 16 mm, stift, vikt 3,1 g.
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, räfflad yta, diameter 10,6 mm, vikt 3,3 g, collier med onyxkulor, 12 mm, längd 40 cm, originaletui. Pärlcollier medföljer, odlade pärlor, något barocka, ca 6,75 mm, dobbar, längd 41 cm, ej Lynggaard.
RING, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,2 g.
CARTIER, love bracelet, 18K roséguld, stl 20, ref nr CUC242, vikt 37,6 g, skruvmejsel, certifikat, originaletui, påse, slitage.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld/vitguld, gröna safirer ca 1,0 ctv, rosa turmaliner ca 0,90 ctv, 2 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, Mandelstam, stl 17 mm, vikt 7,5 g, enstaka stenar med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter 1,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RARE JEWELRY, armring, 18K vitguld, Bangle Pavé, 157 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS-SI, inre mått ca 57×45 mm, vikt 9,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 18 smaragdslipade diamanter ca 11,50 ctv, TW-Cr(F-J)/VVS-VS, stl ca 16,75 mm, vikt 9,2 g, pålödd inre skena.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 4,10 ctv, ca TW-W/VS, höjd 41 mm, vikt 11,5 g.
Silver Fat
DAVID ANDERSEN, skålfat, silver, på rund fotring, Norge, höjd 4 cm, diameter 16 cm, vikt 152,7 g.
GEORG JENSEN, armring, sterlingsilver, nr. 237A, formgivare Astrid Fog, Danmark efter 1945, innermått ca 20 cm, vikt 28,9 g.