Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
Ädelstenar Safirer
SAFIR, blå cabochonslipad 2,03 ct, mått 8,7 x 6,1 x 3,6 mm, naturliga håligheter samt inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rubiner, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stift, vikt 1,7 g, saknar snurrebussar.
RING, 18K vitguld, smaragd, 8 rosenslipade diamanter, stl 14,75 mm, vikt 4,1 g, spricka i ringskenan.
LJUSSTAKAR, par, på rund fot, vågbandsbård, GAB, Eskilstuna 1986, höjd 17 cm, fylld botten, vikt 381,6 g, lite av fyllnigen är lös.
LJUSSTAKAR, ett par, på mjukt kvadratisk fot, reliefåsar, Ceson, Göteborg 1965, höjd 20 cm, fylld botten, vikt 651,4 g, små bucklor.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, imitationspärlor, Ceson, Göteborg 1942, höjd 80 mm, vikt 47,4 g, 1 pärla saknas, liten buckla.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, imitationspärlor, K.E. Palmberg, Falköping 1948, höjd 85 mm, vikt 55,5 g, siffergravyr, 1 pärla skadad.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, topaser, syntetiska stenar, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1950, höjd 85 mm, vikt 104,7 g, skada, små bucklor.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.