Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
Ädelstenar Akvamarin
KALEVALA, brons/förgylld metall, mått 8,5 cm x 5,5 cm, kedja längd ca 82 cm, vikt 60,9 g
COLLIER, lapis lazuli, kulor, ca 10 - 12 mm, lås i platina med lapis lazuli, längd 51 cm, vikt 103 g.
ÖRHÄNGEN, platina, lapis lazuli, höjd 13 mm, vikt 9,6 g, skruvstift, stiften är långa.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, matterad yta, 38 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/VS, diameter 9 mm, vikt 4,4 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, matterad yta, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, kedja i platina, längd 43,5 cm, total vikt 15,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11,5-12 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgyllt sterlingsilver, vikt 91,8 g, knutet.
ENGELBERT 18K guld/vitguld, briljant 0,15 ct, stl 17+ mm, gravyr, storleksändrad, slitage, vikt 3,8 g