Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
COLLIER, 14K guld/vitguld, tanzanit ca 1,46 ct, 25 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-Tcr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 12 g.
ARMBAND, 14K guld/vitguld, tanzanit ca 0,97 ct, 19 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 ovalslipade tanzanier ca 0,83 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 15 mm, vikt 3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragder, 8 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, höjd 19 mm, vikt 4,9 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, Göteborg 1975, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g, slitna fattningar, en diamant skadad och några har nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 3,16 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/P, längd 18,5 cm, vikt 8,4 g, ett fåtal diamanter med nagg och öppna inneslutningar som når ytan samt inverterade naturaler.
MORGANNE BELLO, armband, 18K vitguld, fasetterad rosenkvarts, längd 14/15/16/17 cm, vikt 1,9 g, originalask.
RING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad safir, Carl Forsberg, Södertälje 1975, stl 18,75 mm, vikt 9 g, gravyr.
BROSCH, 18K guld, citrin, pärlor, Dahlgren & Co, Malmö 1929, längd 63 mm, vikt 4,1 g.
RING, silver, delvis förgyllt, Carl Forsberg, Södertälje 1974, stl 17,25 mm, vikt 21 g,
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,30 ctv, W/P, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 16,75+ mm, vikt 9,0 g.