Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
RING, 18K guld, 2 ovalslipade smaragder, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 12 briljanter 0,10 ctv enl. gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 7 g.
2 RINGAR, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv ca TW/VS, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS, stl 18+ och 18,25 mm, vikt 16,2 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad blå topas ca 3,69 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, storlek 16+ mm, vikt 4,2 g.
JACKETRING, 18K guld, 5 delar, blå safirer, rubiner, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, stl 17,75 mm, vikt 14,2 g, några färgstenar har nagg, diamanter med nagg och skador.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, vikt 0,7 g.
HÄNGE, 21K guld, asscherslipad goshenit ca 21 ct, höjd hänge 25 mm, vikt 9,1 g, små nagg samt repa på bordsfasetten.
SORGESMYCKE, armband, silver, fasetterade ovala onyxer, antik, Carl Wilhelm Täckholm, Stockholm 1899, bredd 23 mm, längd 19 cm, vikt 38,4 g, säkerhetskedja.
SORGESMYCKE, collier, silver, fasetterade ovala onyxer, antik, Carl Wilhelm Täckholm och Carl August Hedblom, Stockholm 1894, bredd 12 mm, längd 42 cm, vikt 22,0 g, säkerhetskedjan har trasigt lås.
BROSCH, silver, månsten, kalcedon, jugend, Georg Albert Halling, Köpenhamn 1910-tal, mått 70x85 mm, vikt 19,0 g.
DAVID ANDERSEN, armband, sterlingsilver, Norge, bredd 18 mm, längd 18,5 cm, vikt 38,2 g, säkerhetskedja.
SMYCKESET, armband och örhängen, silver, Raag & Pärno Nord Bijouteriverken, Torshälla 1953, bredd 27 mm, längd 18 cm, vikt 53,5 g, säkerhetskedja, skruvmekanism.
ARMBAND, silver, onyxer, markasiter, längd 18 cm, vikt 21,0 g, en länkfäste skadad, saknar säkerhetskedja.
HÄNGE/KEDJA, silver, agatcamé, akvamariner, höjd 40 mm, längd 38 cm, vikt 4,5 g.