Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,0-7,8 mm, lås i 14K vitguld, längd 47 cm, vikt 32,3 g.
CAMILLA HENRIKSSON, brosch, sterlingsilver, gul cubic zirkonia, Göteborg 1997, längd 84 mm, vikt 17,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, rutilkvarts, Klintz Guldmed, Stockholm 1975, höjd på hänget 5,6 cm, längd på kedjan 68 cm, vikt 35,6 g.
RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamant enligt gravyr 0,50 ctv ca W/SI, stl 19,25+ mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, rundslipad smaragd ca 0,36 ct, stl 19,75 mm, vikt 2,3 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, 5 blå safirer ca 0,55 ctv, stl 19,5 mm, vikt 3,0 g, slitna safirer.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, markasiter, camédam, höjd på hänget 7,3 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 35,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,6 mm, lås i silver med safirer, mellandelar i vitguld med åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, längd 59 cm, knutet, vikt 28,0 g.
BROSCH, 14K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, 3 blå safirer, diameter 28 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,9 g, slitna fattningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, granat, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 18,5 mm, vikt 2,0 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, behandlad orange safir ca 0,86 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, TW-Cr/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g, safiren har nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, grön safir ca 0,87 ct, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 3,0 g, safiren har nagg.
RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade och 25 baguetteslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 19,5 mm, vikt 2,0 g, flera diamanter har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,50 ctv ca W/SI, stl 15,75 mm, Iduna, vikt 6,0 g.