Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
RING, 18K roséguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv varav mittsten ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
RING, sterlingsilver, cabuchonslipad oval bärnsten, stl ca 16,5 mm, vikt 4,9 g, stenen har slitage.
Smycken Enstaka örhänge
MARIA NILSDOTTER, ett örhänge, 18K vitguld, Lightning Diamond, briljantslipade syntetiska diamanter ca 0,06 ctv, mått 12,0 x 3,5 mm, vikt 0,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 1,1 g, några diamanter har ytdefekter.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, platta med emaljerad röd stjärna, mått 12,0 mm, flackslipad ankarlänk 45 cm, vikt 3,0 g.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, smaragdslipad 2,00 ct, mått 9,31 x 6,24 x 4,13 mm, små nagg på undersidan.
Ädelstenar Akvamarin
COLLIER, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, kalcedoner, månstenar, onyxer, höjd 56 mm, vikt 7,2 g, skruvmekanismer.
RING, 18K guld, antik- och rosenslipade diamanter, H. Malmqvist, Tranås 1924, stl 17,25 mm, vikt 1,8 g, några diamanter har skador och nagg.
RING, 18K guld, rosenslipade diamanter, antik, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g, tennlödningar, senare ringskena, sned fattning, sprickor i guldet under fattningen.