Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
Ädelstenar Turmaliner
2 INDIGOLIT TURMALINER, ovalslipade, 4,58 ctv, 10,0x7,8x3,9 och 10,0x8,1x3,9 mm.
COLLIER, silver, 45 blå safirer ca 8,00 ctv, 41 åttkantslipade diamanter 0,41 ctv, ca W-Cr/SI, längd 44,5 cm, vikt 23,8 g, svaga fattningar, två diamanter skadade och några har nagg, några safirer har nagg och inneslutningar som når ytan.
Smycken Nål
C.F. CARLMAN, nål, 18K guld, Idrottsföreningen Kamraterna, Stockholm 1907, längd 72 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 18 äldre briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g, varierande stenvikter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,07 ct ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 3,3 g, svensk importstämpel
ENGELBERT, örhängen, 18K guld, carréslipade bergkristaller, signerad Stigbert, Stockholm, vikt 3,3 g, stift, omarbetade från skruvmekanism som hade engelbertstämplarna, små nagg på ena bergkristallen.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0.07 ct ca TW/VS, stift, vikt 0.5 gram.