Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, smaragd ca 0,50 ct, höjd 11 mm, vikt 0,5 g, smaragden har liten skada på kronan och inneslutningar som når ytan.
Silver Fat
SKÅLFAT, silver, ovalformad, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1975, höjd 4 cm, längd 12,8 cm, fylld fot, vikt 118,2 g, bucklor.
COASTER, silver, träbotten, mytologiskt motiv, GAB, Stockholm 1946, diameter 12 cm, vikt 111,0 g, spricka i träbotten.
RING, 14K vitguld, gammal- och briljantslipad diamant ca 0,10 ctv, ca W/SI-P, 2 rosenslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, något barocka odlade pärlor 9,3 mm, stift, vikt 3,5 g.
PÄRLRING, 18K vitguld, odlad pärla 8,3 mm, Nils Dahlström, Norrköping 1953, stl 18,25 mm, vikt 5,2 g, skev ringskena.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-TCr/VS, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g, några stenar med nagg på kuletten.
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, odlade färgade sötvattenspärlor, knappformade ca 8-8,5 mm, collier längd 46 cm med magnetlås, elastiskt armband, örhängen med clips.
COLLIER, 2-rader, odlade sötvattenspärlor, färgade gröna samt olika storlek och form, peridot, bergkristall, lås i vitmetall, längd 45 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 11,8-12,2 mm, stift, vikt 4,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade barocka sötvattenspärlor ca 25 x 15 mm, krokar, vikt 11,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct enligt gravyr, ca W/VVS, stl 15,75 mm, vikt 2,1 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.