Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-8 mm, 2 rader, lås i 18K vitguld, längd 44 cm, vikt 65,6 g, knutet, växlande kvalité på pärlorna.
KALEVALA KORU, collier, brons, Finland, mått på hänget 42 x 50 mm, längd på kedjan 55 cm, vikt 52,8 g.
KALEVALA KORU, collier, brons, Finland, höjd 55 mm, längd på kedjan 55 cm, vikt 22,5 g.
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,7 g, slitna fattningar, en diamant med nagg vid kuletten.
SMYCKESET, collier & örhängen, förgyllt sterlingsilver, emalj, Ivar T. Holth, Norge 1900-talets mitt, skruvmekanism, längd 44 cm, totalvikt 30,4 g, ask.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå rundslipade safirer ca 0,30 ctv, stift, vikt 1,2 g.
COLLIER, fasettslipade bergskristaller ca 18,5-29,5 mm, lås i silver, längd 62,5 mm, vikt 355,9 g, flera stenar med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, silver, blå emalj, paste, hårgömma, antik med senare kedja, längd 42 cm, vikt 19,7 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, asscherslipad, 1,01 ct, 5,8x5,8x4,7 mm, små nagg och inneslutningar som når ytan.
ERIC ROBBERT, armring, silver, öppen, inre omkrets ca 18 cm, bredd 25 mm, Stockholm, 1956, vikt 56,8 g, signerad.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,4 mm, lås i 14K guld/vitguld, ovalslipad safir, åttkantslipade diamanter, längd 40 cm, knutet, vikt 21,5 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, lås i 18K guld, briljantslipade diamanter, längd ca 57 cm, vikt 43,5 g, lås för 3-radigt collier, missfärgningar på guldet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,4 g.