Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
ÖRHÄNGEN, Snögubbe, silver, emalj, odlade pärlor, ca 11 - 13 mm, safirer, Mandelstam, höjd 43 mm, vikt 13,1 g, krokar, originalask.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 112 briljantslipade diamanter 0,73 ctv, ca W-Cr/SI, längd ca 18,5 cm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade dimanater ca 0,10 ctv, ca TW/VS, åttkantslipade diamanter, stift, vikt 1,4 g, saknar snurrebussar.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-Cr/VS-P, pärla, längd 46 cm, vikt 9,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, ca 12,5 mm, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 6,4 g, krokar, originalask.
ÖRHÄNGEN, snögubbe, silver, emalj, odlade pärlor, ca 12 - 14,7 mm, safirer, Mandelstam, höjd 48 mm, vikt 16,6 g, krokar, originalask.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, silver, resin, korall, pärla, Mandelstam, höjd 40 mm, vikt 4,1 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, silver, resin, emalj, Mandelstam, höjd 45 mm, vikt 4,2 g, stift, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor ca 7,3-7,5 mm, lås i 14K guld med mindre smaragd, längd 44 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,46 ctv ca W/VS, Michael O'Dwyer, stl 16 mm, 2015, vikt 3,8 g, gravyr.
PALLE BISGAARD, brosch, sterlingsilver, abalone, Danmark, mått 30x45 mm, vikt 13,8 g.
RING, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,12 ct, stl 19,25 mm, vikt 2,0 g, diamant med skador och nagg.