Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023
ARMBAND, 18K vitguld, 4 ovalslipade smaragder ca 0,92 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 10,9 g, smaragderna har skador och inneslutningar som når ytan.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,60 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 38 cm, vikt 3,8 g, en diamant har nagg, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan.
C F CARLMAN, armnring, 18K guld, antik och rosenslipade diamanter, Stockholm 1885, 50x60 mm, vikt 10,7 g, säkerhetskedja, några diamanter med nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,68 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Franz Holm, Stockholm, stl 18,75 mm, vikt 3,2 g, diamanter mad slitna fasettkanter, diamanter med nagg och skador på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, diamant med kulettfasett.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,63 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
RING, 14K vitguld, gammalslipad diamant 0,70 ct, ca W/P1, gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,25 mm, vikt 1,8 g, diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18 mm, vikt 3,7 g, diamanter med nagg och skador, smaragden har inneslutningar som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,70 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter 0,97 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g.
Ädelstenar Safirer
GUL SAFIR, kuddformad blandslipning 10,05 ct, certifikat IGI F1H96314, från 1985, förseglad.
11 DIAMANTER, briljantslipade, 1,01 ctv, River(D-E)/VVS, certifikat IGI 1K17584, från 1984, förseglade.
BROSCH, fluga, 18K guld/silver, emalj, rubin och rött glas, gröngrå krysoberyll kattöga, antik- gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, mått 42x48 mm, vikt 17,1 g, en liten rosenslipad diamant saknas, några diamanter har nagg och skador, små sprickor i metallen.