161 - 180 av 313
1...8910...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023

Klubbad för

ARMBAND, 18K vitguld, 4 ovalslipade smaragder ca 0,92 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 10,9 g, smaragderna har skador och inneslutningar som når ytan.

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,60 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 38 cm, vikt 3,8 g, en diamant har nagg, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 5 500 kr

C F CARLMAN, armnring, 18K guld, antik och rosenslipade diamanter, Stockholm 1885, 50x60 mm, vikt 10,7 g, säkerhetskedja, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 7 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,68 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Franz Holm, Stockholm, stl 18,75 mm, vikt 3,2 g, diamanter mad slitna fasettkanter, diamanter med nagg och skador på kuletten.

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, diamant med kulettfasett.

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,63 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 7 700 kr

ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 5 200 kr

HELALLIANSRING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 11 000 kr

RING, 14K vitguld, gammalslipad diamant 0,70 ct, ca W/P1, gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,25 mm, vikt 1,8 g, diamanter med nagg och skador.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18 mm, vikt 3,7 g, diamanter med nagg och skador, smaragden har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,70 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,1 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter 0,97 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 11 000 kr

Ädelstenar Safirer

GUL SAFIR, kuddformad blandslipning 10,05 ct, certifikat IGI F1H96314, från 1985, förseglad.

14 800 kr

Utrop: 13 400 kr

11 DIAMANTER, briljantslipade, 1,01 ctv, River(D-E)/VVS, certifikat IGI 1K17584, från 1984, förseglade.

8 000 kr

Utrop: 7 900 kr

BROSCH, fluga, 18K guld/silver, emalj, rubin och rött glas, gröngrå krysoberyll kattöga, antik- gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, mått 42x48 mm, vikt 17,1 g, en liten rosenslipad diamant saknas, några diamanter har nagg och skador, små sprickor i metallen.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K guld, granat, stl 18,5 mm, vikt 9,7 g.

5 500 kr

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K guld, granat, kvinnomotiv, stl 19,25 mm, vikt 8,2 g, små nagg på granaten.

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, granater, kvinnomotiv, höjd 26 mm, stift, vikt 7,8 g.

Utrop: 4 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, granat, ankarlänk, längd kedja 60 cm, vikt 19,3 g.

10 600 kr

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K gud, ovalslipad rubin ca 0,70 ct, 2 navettslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 4 200 kr