Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, TW-W/VS-SI, stl 20 mm, vikt 12,5 g, storleksändrad, något skev ringskena.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 20,5 mm, vikt 7,4 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/SI, stl 20,5 mm, vikt 18,4 g.
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 20,5 mm, vikt 18,30 g.
RING, 18K vitguld, färgad odlad pärla 6,9 mm, diamanter ca 1,50 ctv, ca W/SI, stl 20 mm, vikt 18,5 g, trasiga diamanter.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, svarta briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, stl 21 mm, vikt 7,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 141 briljantslipade diamanter ca 4,08 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 15,9 g
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW(F-G)/VS1-VS2, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, diamanterna har inverterade naturaler vid rondisten och små kulfasetter, ena diamanten har litet nagg vid rondisten.
BERNARD HERTZ 18K guld, antikslipade diamanter ca 0,54 ctv, W-TCr-SI, Stockholm 1930, Stl 18 mm, några diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, äldre briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW/SI2, stl 16 mm, vikt 2,5 g, svaga fattningar.
HUGO STRÖMDAHL, carmoséring, 18K vitguld, ovalslipad rubin 1,68 ct, briljantslipade diamanter 1,03 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 15 mm, vikt 4,5 g, skadad klo, rubin med skada och slitna fasettkanter, diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,90 ct, ca TCa(K)/VS1, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Martin Elmblad, Stockholm 1950/60-tal, stl 17 mm, vikt 7,3 g, storleksändrad, slitage, några åttkantslipade diamanter har skador och nagg, en åttkantslipad diamant utbytt med briljantslipad diamant och en utbytt med trasig cubic zirconia, originaletui.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 1,40 ct, ca TW/P2, diamanter, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g, diamanter med nagg och skador, något skev ringskena.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W/SI, skruvstift, vikt 2,5 g, diamant med natural.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad tahitipärla ca 14 mm, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd kedja 50 cm, vikt 12,7 g.
Ädelstenar Opaler
CRYSTAL OPAL, cabochonslipad, 2,02 ct, 11,5-11,1x2,7 mm, australiensk, mörkare områden.
HELALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g, en diamant med nagg på kuletten.
VANBRUUN, enstensring, platina, briljantslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI1, GIA certifikat 6421221260, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g, etui.