Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023
RING, platina, carréslipade safirer ca 1,90 ctv, gammal - och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, Art Deco, stl 18 mm, vikt 4,2 g, storleksändrad, några stenar sitter snett, safirerna har lätt slitna fasettkanter, några diamanter har skador och nagg.
RING, 18K guld, delvis rodierat, rosett design, en briljant ca 0,08 ct, ca TCr/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodierat, rosett design med 2 briljanter ca 0,16 ctv, ca TCr/VS, stift, vikt 6,8 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, blå safirer ca 0,56 ctv, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, safirer har slitage på fasettkanterna.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,54 ct, TW(G)/VS1, IGI certifikat F1H43316, stl 18,75 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter 1,10 ctv TW(G)/VVS, stift, vikt 1,5 g
HELALLIANSRING, platina, 16 briljantslipade diamanter 4,12 ctv, D-F/SI2 samtliga stenar med HRD certifikat, alla stenar är från 0,25-0,27 ct, stl 17 mm, vikt 8,2 g, flertalet stenar rör sig i sin fattning, en diamant har en skada på paviljongen.
RING, 18K vitguld, orientalisk pärla ca 8,6x9,2 mm, rosenslipade diamanter, Axel Jonssons, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, orientalisk pärla med skada.
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, odlade pärlor 6,5 - 6,75 mm, ca lås/brosch, platina, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, rosenslipade diamanter, mått 56x17 mm, Frankrike, längd 50 cm, vikt 58,8 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 66 mm, vikt 17,8 g.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W.TCa/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, en diamant med nagg, en diamant är skadad.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad citrin ca 2,5 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/silver, ametist, rosenslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 6 g, två stenar fattade upp och ner, en trasig sten, några stenar med nagg.
RING, 18K guld, stjärnsafir 3,03 ct, 2 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, caTW/VS, Västerås guldsmesateljé, 1975, stl 18,75 mm, vikt 5,4 g.
COLLIER, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 39 cm, vikt 14,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,46 ct, ca R(E)/VVS1, stl 17,75 mm, vikt 8,3 g.
W.A BOLIN, ring, 18K guld, ovalslipad prasiolit ca 6,0 ct, Stockholm 1950, stl 15,25 mm, vikt 8,1 g, stenen med skada på rondisten och slitna fasettkanter.