Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023
SCHALINS, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 13,1 g, en trasig diamant.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 2,9 g,
RING, 18K guld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,52 ct enligt gravyr, ca LY/VS1, Hedman, Jönköping 1953, stl 18,25 mm, vikt 5,2 g, diamant med inverterad natural på rondisten.
ARMBAND, 18K rodierat guld, 1020 briljantslipade diamanter (1 är åttkantslipad) ca 8,00 ct totalt ( ca 0,0078 ct/st), ca W-TCa(H-K)/VS-SI1, 4 diamanter saknas, 2 diamanter är skadade, 1 är en Cubic Zirkonia, flera skadade fattningar, några svaga fattningar, porositet och skador i guldet, längd 17,5 cm, vikt 70,9 g, dubbla säkerhetsåttor, etui.
CAMÉBROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, antik, Petterssons eftr, Stockholm 1914, 4,6 x 3,5 cm, vikt 9,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinaret, hjärtslipade behandlade gula safirer ca 2,92 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCr/VS-SI, höjd 26 mm, vikt 3,9 g, stift.
HÄNGE, 18K guld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, vikt 6,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, navettslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,6 g.
RING, 23K guld, 18K guld, sockertoppslipad blå safir, 2 gammalslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca Ca/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, slitage på safiren, inneslutningar som når ytan.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,00 ct, färgbehandlade gula-bruna/orange ton, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, enstaka med nagg.
Visa varaSmycken Armring
ARMRING, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv ca TW-W/SI, inre omkrets ca 16,5 cm, Stockholm 2019, stel, öppningsbar, vikt 13,7 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 5,00 ct, rosenstenar, stl 17 mm, vikt 3,2 g, akvamarin med nagg samt något lös i sin fattning.
C.F. CARLMAN, ring, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, åttkantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytna.
SYSKONRING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, safirer, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
HUGO STRÖMDAHL, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,08 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, gravyr, diamant med låg krona och stort bord.
ENGELBERT, armring, öppningsbar, 18K guld, odlad pärla 7,9 mm, design Stigbert, Stockholm1955, innermått ca 17 cm, vikt 8,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, "Galaxia" (Stjärnringen), briljantslipad diamant ca 0,52 ct ca TW(F)/VVS, svensk importstämpel, 6 klor, vikt 2,6 g, storlek 17.
ARMBAND, 18K vitguld, 144 briljantslipade diamanter ca 2,15 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, längd 18 cm, vikt 30,7 g.