Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023
SCHALINS, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g, gravyr.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla 10,8 mm, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, mått 28x35 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, opal, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 6,6 g, en diamant med skada, en diamant rör sig i sin fattning.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 12,6 g.
RING, 14K roséguld, kuddslipad diamant 2,01 ct, brun/P1, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, tahitipärlor, bestrålade diamanter, vikt 9,7 g, skruvmekanism.
BROSCH, 18K guld/silver, cabochonslipade turmaliner, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, K.Torndals Juvelerare, Stockholm 1957, mått 36x34 mm, vikt 10,8 g, turmalinerna har nagg och inneslutningar som når ytan.
BROSCH, 18K guld, obehandlade rubiner ca 0,40 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, diameter 31 mm, vikt 7,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås och hänge i 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, knutet, vikt 34,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter 0,78 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 6,7 g, diamanter med nagg och skador,
RING, 18K vitguld, blå topas, briljantslipade diamnater ca 0,90 ctv, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g, kulor för storleksändring.
RING, 18K vitguld, Southsea pärla 12,7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl 19,75 mm, vikt 9,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, jade, baugetteslipade och briljantslipad diamanter ca 1,00 ct, ca W/SI, mått 25x30 mm, vikt 6,2 g.
ARMRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-Cr/VS-SI, diameter 5,5 cm, vikt 20,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 148 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW/VS-SI, längd 45 cm, vikt 26,7 g, har en tendens att inte ligga rakt på en person med smal hals.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,72 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,3 g, 1 diamant har ett nagg vid bordet, båda diamnaterna har små nagg på kuletten.