Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023
BROSCH, platina/18K guld, odlade grå pärlor, gammal -, åttkant - och rosenslipade diamanter, Wien, Österrike-Ungern, antik, längd 67 mm, vikt 10,1 g,
ARMBAND, platina/18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr/VS-SI, rosenslipade diamanter, antik, längd 16 cm, vikt 14,3 g, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 1,30 ct, cs Ca/P1, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl ca 18,25 mm, vikt 19,5 g, mittsten med nagg, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,2 mm, lås i 18K matterat guld med safirer, smaragder, rubiner, diamanter, diameter 15,6 mm, vikt 5,3 g, längd 135 cm, knutet, totalvikt 72,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca River/VVS2, stl 17,25 mm, vikt 14,5 g, diamant med extra fasetter.
SYSKONRING, platina, äldre briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/SI1-SI2, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g, mittstenarna har små nagg vid rondisten, enstaka sidostenar har slitna fasettkanter.
TRESTENSRING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 1,03 ct, Fancy Yellow/SI2, GIA report 2141606812, triljantslipade diamanter 0,35 ctv, River/VS, Kaplans Safir, Stockholm 2023, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
RING, platina, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,54 ctv vca W/VS, stl 17,75 mm, C.G. Hallberg, 1951, vikt 2,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 399 briljantslipade diamanter, ca 4,92 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 41 g.
BESTICKSERVIS, silver, 36 delar, modell Olga, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, GAB, Stockholm 1961-1974, totalvikt 1877,4 g, i linda.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 5 mm, 6 rader, lås i 18K vitguld, 9 akvamariner ca 20 ctv, längd 36 cm, Tebon ädelsmedsateljé i Nyköping, 1980, vikt 90,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 6,5 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, platina, onyx, gammal-, äldre åttkant- och rosenslipade diamanter, Art Deco, 1920/30-tal, höjd 29 mm, vikt 3,0 g, spetsig ankarlänk, 18K vitguld, längd 45 cm, vikt 1,6 g, senare spetsögla i 18K vitguld på hänget, enstaka onyxer utbytta och skadade, några diamanter skadade, kedjan saknar delvis rodiering.
COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-W/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,7 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, cabochonslipade smaragder, diameter 14 mm, vikt 9,4 g, smaragderna med nagg och inneslutningar som når ytan.