Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 10,2 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 21 mm, vikt 5,5 g, huggies, enstaka diamant med nagg.
RING, 18K guld, 5 smaragdslipade rosa behandlade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g, två av safirerna med hålighet på ytan.
RING, 18K guld, ovalslipad morganit ca 4,61 ctv, ovalslipade rubiner ca 3,99 ctv, svarta diamanter ca 0,43 ctv, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin 6,6 ct, 2 baguette - och 28 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, safirer ca 5,83 ctv, höjd 32 mm, vikt 10,9 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K guld, 88 briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18,5 cm, vikt 9,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 15 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 droppslipade smaragder ca 2,57 ctv, 132 briljantslipade diamanter ca 2,03 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 53 mm, vikt 9,2 g, stift, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, turkoser, onyx, 2 briljant - och 58 åttkantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W/SI, höjd 67 mm, vikt 17 g, stift.
ÖRRINGAR, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS, flexmodell, diameter 26 mm, vikt 7,2 g.
RING, 18K guld, 11 ovalslipade rubiner ca 4,18 ctv, 165 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv ca TW-TCr/SI-P, 17,25 mm, vikt 3,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
HELALLIANSRING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, stjärnrubin 3,30 ct, briljant - och trapetsslipade diamanter 1,09 ctv, ca W/VS-SI, GGS certifikat, stl 16,25 mm, vikt 10,4 g.
RING, 18K vitguld, ovalt fasetterad blå safir ca 2,60 ct, 2 triljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, en skadad i rondist invid en klo, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.
Visa varaSmycken Carmoséring
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad obehandlad safir 3,50 ct, GIA certifikat 2448834687, 24 briljantslipade diamanter 0,93 ct, ca TW-Ca/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, varav mittstenarna ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, stift, diameter 7,0 mm, vikt 2,2 g.