Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023
RING, 18K guld, rubin, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 12,3 g, rubin med nagg och skada, diamant med skada och en diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/P, stl 18 mm, vikt 8,1 g, diamanter med nagg och skador, en trasig diamant.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 0,93 ct, 12 briljanslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, rubin, 16 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 prinsesslipade diamanter 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 132 briljantslipade diamanter ca 10,73 ctv, ca TW-W-VVS-VS, längd 42 cm, vikt 33,2 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors, kedja längd 42/45 cm, vikt 2,5 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 12,8 g, några diamanter med nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant ca 0,49 ct, ca Fancy Light Yellow/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCa/VS, storlek 17,5 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 6,7 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca W-Cr/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 2,6 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 7,6 g.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad citrin ca 20 ct, antik, Sverige 1833, höjd 37 mm, vikt 14,6 g.
RING, 18K guld, gul safir 2,12 ct, rosa safirer 0,24 ctv, briljanter 0,30 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 4,5 g, originalask.
RING, 18K guld, smaragdslipad ljus akvamarin 7,50 ct, rosa turmaliner, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 5 g, akvamarinen med mindra nagg, originalask.