Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 hjärtslipade safirer ca 6,20 ctv ,6 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, höjd 42 mm, vikt 5,5 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct, ca TW(F)/VS, Svedboms 1976, stl 18,75 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter 0,86 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, diamanter med nagg.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld/rodierat guld, 36 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI, stl 20,25 mm, vikt 15,8 g.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca Ca(M)/VS2, storlek 15,75 mm, vikt 5,4 g, en klo har gått av, diamanten har mindre nagg längst rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade safirer ca 2,32 ctv, bergkristall ca 9,44 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,74 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 41 mm, vikt 15,2 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K guld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 7,2 g.
RING, platina, ovalslipad rubin ca 1,76 ct, navette - och briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K guld, 121 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,0 g.
RING, platina, spinell 4,96 ctv, IGI identification report, S3F66123, åttkantslipade diamanter 0,12 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g, inneslutning som når ytan.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, Stockholm 1947, stl 15 mm, vikt 2,0 g, diamanten har nagg vid kuletten.
RING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,78 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Stockholm 1988, stl 14,75 mm, vikt 2,5 g.
Smycken Diadem
ETSUKO MINOWA, diadem, sterlingsilver, odlade pärlor, Stockholm 2002, höjd 75 mm, signerad, vikt 98,1 g, skev.
ENSTENSRING, 14K guld / vitguld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,8 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, silver, paste, A.M. Berglund, Linköping 1931, höjd 55 mm, vikt 111,8 g, 1 sten saknas, några med nagg.
SCHALINS, ring, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,7 g.
SCHALINS, alliansring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,8 g, enstaka diamanter med nagg.