Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct, TW(F)/VS2, GIA laserinskription och dossier 6301151778, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, höjd 16 mm, vikt 2,8 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 25 mm, vikt 2,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 200 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 18 mm, vikt 10,7 g, stift, enstaka diamanter har naturaler och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 13 mm, 2 peridoter ca 6,83 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TCr/SI2.P, höjd 29 mm, vikt 11,7 g, stift.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,75 ct ca W(H)/SI2, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm, vikt 6,1 g, gravyr, undermåliga fattningar på sidostenarna, inneslutning når ytan på huvudstenen.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 53,5 g.
LOCKURNA, silver, invändigt förgylld, på tre kulfötter, lock med knopp, rocailledekor, B.H. Edlund, Stockholm 1965, höjd 24 cm, vikt 660,6 g.
KANDELABER, silver, tvåramad, på fot med reliefåsar, höjd 22 cm, längd 26 cm, svenska importstämplar, fylld botten, vikt 556,8 g, små bucklor.
BÄGARE, silver, på rund fotring, pärlbårdsrand, T. Göthlin för Tesi, Göteborg 1959, höjd 13,5 cm, diameter 9,5 cm, vikt 338,4 g.
Silver Bricka
BRICKA, silver, hamrad yta, blomdekor, Gewe, Malmö 1973, mått 30,6 x 23,1 cm, vikt 696,9 g, repor.
Silver Etui
SOCKERSKRIN, förgyllt silver, oval med lock, kartuscher, C.G. Hallberg, Stockholm 1938, höjd 18 cm, längd 16,2 cm, vikt 678,8 g.
K. ANDERSON, pokal, silver, pärlbårdsrand, mönster i rocaille, Stockholm 1956, höjd 22 cm, diameter 13,7 cm, vikt 688,8 g.
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, smaragder ca 0,66 ctv, bergkristall, åttkantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca Ca-LY/P, höjd 65 mm, vikt 12,6 g, stift.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, grön emalj, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,5 mm, vikt 8,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 3,77 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 17 cm, vikt 9,3 g, en diamant med skada.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 14.3 mm, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 9,3 g.