Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade rosa behandlade safirer ca 17,8 ctv, höjd 75 mm, vikt 13,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragdslipade flerfärgade behandlade safirer ca 4,51 ctv, höjd 20 mm, vikt 4,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, tanzaniter ca 4,85 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 31 mm, vikt 9,8 g, stift, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade rubiner ca 2,97 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/VS.P, höjd 17 mm, vikt 7 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 59 briljantslipade diamanter ca 4,79 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19,5 cm, vikt 15,3 g, några diamanter med mindre nagg på kulett samt en med nagg på rondist.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 172 briljantslipade diamanter ca 3,47 ctv, ca W-Cape/VVS-VS, längd 39 cm, vikt 19,9 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca W(H)/SI1, laserinskription 7413574614 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 67 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 7,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 0,40 ct, 15 briljanter ca 0,13 ct tot, ca TCr-TCa(I-K)/SI, vikt 0,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 16 mm, vikt 2,6 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 104 briljantslipade diamanter 1,35 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 21 mm, vikt 5,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, baguette- , trapets - och briljantslipade diamanter 1,84 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 21 mm, vikt 5,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad stjärnrubin 12,3 mm, 12 briljant- och gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Ca/SI-P, Gunnar Carlander, Stockholm 1975, stl 18,25 mm, vikt 15,7 g, några diamanter med skador, rubinen har slitage och sitter löst i fattningen.