Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor ca 11,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv clips, vikt 10,8 g.
ÖRHÄNGEN, platina, droppformade turkoser 19,94 ctv, antik- och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, höjd 32 mm, vikt 8,7 g, krokar, några diamanter har nagg och skador.
SYSKONRING, platina, akvamarin 0,92 ct, heliodor 0,92 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 6,1 g, storleksändrande kulor i ringskenan.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rosenslipad svart diamant 1,64 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g, en sidosten är skadad.
W.A BOLIN, ring, 18K guld/vitguld, Stockholm 1981, stl 16,5+ mm, vikt 10,5 g, slitage.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct ca TW/VVS-VS, stl 16,75+ mm, 1991, B.W. Fröberg, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragd 0,35 ct enligt gravyr, 20 briljantslipade diamanter 0,88 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, Gunnar Söderberg, Stockholm 1965, stl 18 mm, vikt 9,0 g, smaragd med små nagg, en diamant skadad, några diamanter med nagg.
W.A. BOLIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,96 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, nagg på kuletten, natural på rondisten, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, safirer 1,14 ctv, 32 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca TW-TCr/VS-P, vikt 2 g, stift, certifikat och originaletui.
RING, platina, ovalslipad obehandlad safir 3,13 ct, Lotus Report 1785-7242, fantasislipade diamanter 0,34 ctv,ca TW-W/VS, stl 17 mm, safiren med natural på rondisten och inneslutningar som når ytan, etui.
RING, platina, ovalslipad lilarosa rubin 2,78 ct, fantasislipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g, certifikat, etui.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad blå spinell 3,76 ct, 16 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 12 g, certifikat, etui.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad rosa spinell 2,54 ct, briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca TW/VS, vikt 16,5 mm, certifikat, etui.
MINIATYTPORTRÄTT, guache troligen på ben, föreställande Lovisa Ulrika, 65x52 mm, hänge i förgylld metall, glas, a tergo monogramsignerad, medföljande papper.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,4 g.
2 RINGAR, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,02 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 16,3 g.
COLLIER, 18K guld, dropp- och carréslipade safirer ca 1,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 48 cm, vikt 11,1 g
ARMBAND, 18K guld, carréslipade safirer ca 0,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 17 cm, vikt 9,8 g, några safirer har nagg.