Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023
COLLIER, platina, gammalslipad diamant ca 1,90 ct, ca Ca(M)/VVS2, längd 40/41,5 cm, vikt 4,1 g, diamanten har små inverterade naturaler på rondisten.
HÄNGE, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 4,0 ct, 31 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, höjd 26 mm, vikt 5,5 g, akvamarinen med nagg, enstraka diamanter med skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, flodpärlor, ca 3 - 10,5 mm, lås i 18K vitguld med safir, baguette - , briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 62 cm, vikt 32,9 g, enstaka pärlor med skador.
PÄRLCOLLIER, flodpärlor och odlade pärlor, ca 3,25 - 10,5 mm, lås i platina med safir, åttkant - , baguette - och fantasislipade diamanter ca 0,75 ctv, längd 65 cm, vikt 36,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, troligtvis orientaliska pärlor, barocka, ca 2 - 8,25 mm, lås i 18K guld med smaragd och antikslipade diamanter, längd 47 cm, vikt 16,2 g, flera pärlor är skadade.
Smycken Diadem
DIADEM, förgylld metall, glasstenar, imitationspärlor, antik, lagningar, pärlor saknas och flera pärlor är skadade, en glassten saknas.
TENNISARMBAND, 18K guld, 92 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VS, längd 19 cm, vikt 10,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, stift, mått 5,5 x 5,5 mm, vikt 2,3 g.
JENS TOUGAARD TORP, pärlcollier, odlade pärlor, lås i 18K guld, 6 baguetteslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VVS-SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, 4 cabochonslipade safirer, London 1987, längd 105 cm, vikt 75,3 g, flera pärlor med skador.
RING, 18K guld, cabochonslipade safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,7 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 2,06 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, 3,2 g.
BESTICKSERVIS, 27 delar, silver, modell Olga, 8 bordsskedar, 8 bordsskedar, 8 bordsknivar, 2 smörknivar, ostkniv, GAB, Eskilstuna 1960-1970-tal, totalvikt ca 1360 g, i linda.
ATELIER AJOUR, platina, brosch/hänge, barock pärla, 58 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, höjd 49 mm, vikt 11 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade pärlor, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, höjd 57 mm, vikt 11,5 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/SI-P, hängets längd 18,0 mm, ankarlänk 38/42/46 cm, vikt 2,9 g, diamanterna har inneslutningar som når ytan.
COLLIER, 18K guld/vitguld, ca 1352 briljantslipade diamanter ca 12,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 33/36 cm, vikt 107,8 g, en del avtagbar.
PÄRLCOLLIER, 4-radigt, odlade pärlor ca 5,0-5,5 mm, lås i 14K vitguld, safirer, längd 40 cm, knutet, vikt 63,2 g.
FISKBESTICK, 18 delar, silver, 9 fiskgafflar, 9 fiskknivar, längd 16,6-19,1 cm, Cohr, Danmark, svenska importstämplar, totalvikt 932,8 g.