Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,53 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VS2, Bertel Nordström, Stockholm 1976, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g.
COLLIER, platina, antikslipad diamant ca 1,40 ct, ca Cr(J)/VS1, längd 40/42 cm, vikt 4,0 g, diamanten har stora inverterade naturaler.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, bergkristall, Stigbert, Stockholm 1946, höjd 47 mm, vikt 11,2 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,6 g, slitna klor.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, ca 7,75 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 1,06 ctv, ca TW/VVS, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g, nedslitna klorenstaka diamanter med nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW(F-G)/SI, stift, saknar snurrebussar.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 18,25 mm, vikt 5,1 g,
PÄRLCOLLIER, 3 - radigt, odlade pärlor, ca 6,25 -6,5 mm, lås i silver med cabochonslipad ametist och odlade pärlor, längd 43 cm, vikt 82,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(L)/SI1, nagg på kulett, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW/VS, nagg, stl 16 mm, vikt 5,8 g, gravyr.
RING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, några med nagg på kuletter, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g.
ARMBAND, 14K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca W-CA/SI-P, längd 18 cm, vikt 16,8 g.
ARMBAND, 14K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, pansarlänk, längd 18,8 cm, vikt 9,8 g.
RING, 18K guld, rubiner i olika slipningar ca 4,00 ctv, Owen & larsson, Stockholm 1969, stl 18 mm, vikt 11,6 g, en del rubiner har nagg och slitna fasettkanter, någon enstaka rubin har skada, en mindre rubin saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, oval- och droppslipade ametister, krokar i 9K guld, höjd 5,5 cm vikt 13,0 g, ametisterna med mindre repor och nagg, ena örhänget med skada på ena ramen.
RING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca River(E)/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, mittstenen med mycket tjock rondist, mittstenen sitter snet och löst i sin fattning, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, en sten sitter löst i fattningen, gravyr.