Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
KIDDUSHBÄGARE, silver, invändigt förgylld, stads- och blommotiv, Israel Eseevich Zakhoder, Moskva 1883, höjd 50 mm, vikt 23,6 g
COLLIER, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/SI-P, längd 37/41/45 cm, vikt 1,6 g.
HÄNGE, 18K guld, cz, design Pernilla Wiberg, stämplad Alton, höjd 25,0 mm, bredd 17,0 mm, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cz, design Pernilla Wiberg, stämplad Alton, stift, längd 28,0 mm, vikt 1,6 g.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld, onyx, stämplad hovjuvelerare Hildebrand, storlek 20,5 mm, vikt 4,9 g, stenen har något litet nagg.
COLLIER, sterlingsilver/18K guld, design Pernilla Wiberg, stämplad Alton, längd 46 cm, vikt 9,2 g.
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, A rose dream necklace, smaragdslipad rosenkvarts ca 3,20 ct, kedja 42/45 cm, vikt 4,2 g.
EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver, A Rose Dream ring, smaragdslipad rosenkvarts ca 3,20 ct, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ankarlänk 40 cm, 2 navettslipade rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv TW/VS låg slipkvalite, vikt 3 g
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, Svedboms Guldsmed AB,1944, kedja 50 cm, bergskristall
DIAMANT, briljantslipad 0,17 ct, TW/SI, mått 3,55 x 3,56 x 2,19 mm, små nagg på rondisten.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, 6 odlade pärlor, Ceson, Göteborg 1965, höjd 75 mm, vikt 37,7 g.
COLLIER, disk och stavar av färgad bandagat, kulor och trumlad ametist, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 55 cm
ÖRHÄNGEN, fasetterad onyx, färgade odlade sötvattenspärlor, sterlingsilver stift, vikt 5,5g.
COLLIER, bandagat, olikfärgad kvarts, mindre kulor och lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 53 cm, vikt 239 g, några kulor med skador.
COLLIER, kulor av hematit, färgat snäckskal, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 60 cm.