Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
FRUKTSKEDAR, 4 st, silver, tvinnat skaft, Danmark, längd 21,5 cm, totalvikt 176,8 g, gravyr.
SERVERINGSSKEDAR, ett par, silver, tvinnat skaft, Herreborg, Danmark, längd 28 cm, vikt 156,0 g, gravyr, buckla.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, bruna färgade odlade sötvattenspärlor ca 7,6 mm, stift, vikt 1,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, michelingubbar, mått ca 26 x 24 mm, kedja och stav, vikt 10,5 g.
COLLIER, agat i olika blå nyanser, lås samt detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 57 cm,
COLLIER, onyx, knappformade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 69 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, diskformade sötvattenspärlor, färgade grålila, krokar, längd 3,3 cm, vikt 3,0 g.
RING, sterlingsilver/14K guld, briljantslipad diamant ca 0,07 ct, ca Cr/P, stl 17 mm, vikt 6,6 g.
RING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 2,2 g, 1 diamant saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TCr-TCa/VS, stift, mått 4,5 x 5,5 mm, vikt 1,9 g, en diamant med nagg på rondisten.
SKED, silver, förgylld, skaft med knopp i form av tupp, längd 20,2 cm, svenska importstämplar, vikt 57,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 37/41/45 cm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca Cr-Cape/VS, stift, mått 5,0 x 5,0 mm, vikt 1,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
HÄNGE, kors, 14K guld förgyllt i 22K guld, 5 halvpärlor, Ryssland ca 1900, mått 55 x 32 mm, vikt 3,3 g.