Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
SMYCKESET, 2 delar, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, collier, längd ca 44 cm, armband, längd ca 18 cm, vikt 14,6 g.
Ädelstenar Smaragder
2 SMARAGDER, smaragdslipade, 0,84 ctv, 4,7x4,3x3,0 mm och 4,5x4,1x3,1 mm, nagg och inneslutningar når ytan.
RING, silver, bergkristall, Ge-Kå Golde Kaplan, Stockholm 1967, stl 16,5 mm, vikt 10,9 g.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 1,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blågrön safir, gammalslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g, diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, brilajntslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,9 g.
BÄGARE, silver, delvis förgylld, ciselerad dekor, räfflad fotring, Lorens Stabeus, Stockholm 1772, höjd 75 mm, vikt 47,7 g, bucklor.
PÄRLCOLLIER, PÄRLARMBAND, ametister, sötvattenspärlor, gulmetall, längd 43 cm, vikt 9,1 g.