461 - 480 av 593
1...232425...30 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023

Klubbad för

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 0,73 ct, W(H)/VVS2, vikt 1,3 g, diamanten har kulettfasett.

Utrop: 27 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,93 ctv, TW/VVS-VS, vikt 2,0 g, diamanterna har små kulettfasetter.

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 27 mm, vikt 5,5 g, krokar med stopp.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade amaetister ca 4,80 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, höjd 35 mm, krokar med stopp.

Utrop: 7 200 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,36 ct, W(H)/VS1, IGI certifikatnummer F1I30785, förseglad.

Utrop: 4 200 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,37 ct, W(H)/VS1, IGI certifikatnummer F1I30855, förseglad.

3 900 kr

Utrop: 4 200 kr

SÅSSKÅL, med fat, silver, invändigt förgylld, klockformad, stiliserad bladbård, Carl Petter Lampa, Stockholm 1826, höjd 8 cm, diameter 17 cm, vikt 433,3 g, bucklor.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

DIAMANT, briljantslipad 1,10 ct, TW(F)/VS2.

44 000 kr

Utrop: 40 000 kr

CARMOSÉRING, 18K roséguld, ovalslipad rubin ca 0,59 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 12 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,20 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/VS1, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g, diamant med kulettfasett, slitna fattningar.

Utrop: 50 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, Gunnar Fahlström, Stockholm 1973, stl 19 mm, vikt 3,8 g, enstaka diamant med nagg p kuletten.

Utrop: 4 100 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8 mm, 10 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 4 100 kr

RING, 18K guld, odlade pärlor ca 6,75 -7 mm, 2 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, Evert Gustafsson, Stockholm 1969, stl 19,5 mm, vikt 4,2 g.

2 100 kr

Utrop: 2 400 kr

RING, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade och gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,5 mm, vikt 6,2 g, diamanter med nagg och skador.

Utrop: 3 500 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, handspegel, silver, dubbelsidig, blomdekor, Stockholm 1871, längd 31 cm, vikt 388,9 g, spegelglaset skadat.

Utrop: 1 500 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, bordspingla, silver, dekor av rosor och blad, Stockholm 1872, höjd 10 cm, vikt 109,7 g.

1 400 kr

Utrop: 1 100 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, toiletteset, 7 delar, silver, glas, 3 behållare, 4 borstar, dekor av rosor och blad, Stockholm 1871-1872, bucklor.

Utrop: 3 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, snaragdslipad akvamarin ca 3,15 ct, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, höjd 13 mm, kedja 43 cm, vikt 2,5 g.

Utrop: 5 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 1,80 ct, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/SI, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 2,2 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 13,6 g, två lödda kulor i ringskenan.

50 000 kr

Utrop: 55 000 kr