Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 0,73 ct, W(H)/VVS2, vikt 1,3 g, diamanten har kulettfasett.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,93 ctv, TW/VVS-VS, vikt 2,0 g, diamanterna har små kulettfasetter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 27 mm, vikt 5,5 g, krokar med stopp.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade amaetister ca 4,80 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, höjd 35 mm, krokar med stopp.
DIAMANT, briljantslipad 0,36 ct, W(H)/VS1, IGI certifikatnummer F1I30785, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad 0,37 ct, W(H)/VS1, IGI certifikatnummer F1I30855, förseglad.
SÅSSKÅL, med fat, silver, invändigt förgylld, klockformad, stiliserad bladbård, Carl Petter Lampa, Stockholm 1826, höjd 8 cm, diameter 17 cm, vikt 433,3 g, bucklor.
CARMOSÉRING, 18K roséguld, ovalslipad rubin ca 0,59 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,20 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/VS1, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g, diamant med kulettfasett, slitna fattningar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, Gunnar Fahlström, Stockholm 1973, stl 19 mm, vikt 3,8 g, enstaka diamant med nagg p kuletten.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8 mm, 10 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K guld, odlade pärlor ca 6,75 -7 mm, 2 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, Evert Gustafsson, Stockholm 1969, stl 19,5 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade och gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,5 mm, vikt 6,2 g, diamanter med nagg och skador.
GUSTAF MÖLLENBORG, handspegel, silver, dubbelsidig, blomdekor, Stockholm 1871, längd 31 cm, vikt 388,9 g, spegelglaset skadat.
GUSTAF MÖLLENBORG, bordspingla, silver, dekor av rosor och blad, Stockholm 1872, höjd 10 cm, vikt 109,7 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, toiletteset, 7 delar, silver, glas, 3 behållare, 4 borstar, dekor av rosor och blad, Stockholm 1871-1872, bucklor.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, snaragdslipad akvamarin ca 3,15 ct, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, höjd 13 mm, kedja 43 cm, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 1,80 ct, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/SI, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 2,2 g.