Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2023
RING, 18K vitguld, Bavna, rosenslipade diamanter ca 1,47 ctv, storlek 17+ mm, vikt 6,0 g.
COLLIER, 18K guld, Bavna, 3 rosenslipade smaragder ca 25,65 ctv, åttkantslipade bruna diamanter ca 1,15 ctv, längd 46 cm, vikt 8,3 g, diamanterna med ytdefekter.
FRED, örhängen, Baie des Anges, 18K guld, rosa opaler, 78 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, ref. nr. 1250483, längd 45 mm, stift, vikt 7,3 g, originalask samt ytterkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 114 st briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-W/SI-P, topas, ametist, längd 28 mm, vikt 9,6 g,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 76 st briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/SI-P, ametist, citrin, stift, längd 27 mm, vikt 6,6 g.
LUCA CARATI, ring, 18K roséguld, rosa safirer, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, svaga fattningar, diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 8 navetteslipade diamanter och 11 baguetteslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,75 mm, vikt 5,0 g, en baguetteslipad diamant är skadad.
LAPPONIA, ring, the Man in Cosmos, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Finland 1977, stl 17,25 mm, vikt 27,7 g, smått slitage, originalpåse.
WIWEN NILSSON, monogrambrosch, sterlingsilver, BS, Lund 1957, mått 80 x 53 mm, signerad, vikt 19,8 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Extra, sterlingsilver, nr 422, design Lina Christensen, höjd 25 mm, stift, vikt 11,1 g.
BVLGARI, ring B.zero1, 3 band, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 49(15,5+ mm), vikt 11,8 g.
JOVENIA, enstensring, platina, briljantslipad diamant ca 1,18 ct, ca TW(F)/SI1, vikt 13,1 g, stl 17 mm, nagg på diamantens kulett, ask.
JOVENIA, alliansring, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 13,2 g, ask.
RING, sterlingsilver, Tahitipärla, rosa safirer, Jewel Jinyong, Korea, stl 16,75 mm, vikt 9,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, glas, höjd 29 mm, vikt 10,3 g.
GERT THYSELL, collier, silver, syntetisk spinell, Gussi, Malmö 1969, mått 12x11 cm, vikt 35,2 g.
GERT THYSELL, armring, silver, syntetiska spineller, Gussi Malmö 1970, innermått ca 19 cm, vikt 22,9 g.