Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2023
GEORG JENSEN, armband, nr 203B, sterlingsilver, rökkvarts, Torun Bülow-Hübe.vikt 70,8 g.
ÖRHÄNGEN, silver, ametister, troligen, Torun B ölow- Hübe, skruvmekanism, höjd 61 mm, vikt 5,3 g, märkta 925 Denmark.
GEORG JENSEN, brosch, nr 392, Pram brooch, sterlingsilver, Torun, mått 78x83 mm, vikt 23,7 g.
PIERO MILANO, ring, 18K roséguld, 162 briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca LB/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g, flera diamanter med ytskador samt defekter.
RING, 18K guld, smaragd, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, Örneus, Stockholm 1963-84, stl 16,25 mm, vikt 9,8 g, en sten är skadad.
RING, platina, briljantslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI1, inskription på rondisten GIA 6402496494, 32 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 16+ mm, vikt 4,7 g, extra fasetter invid rondisten.
BVLGARI, hänge, Bvlgari Tondo, Sun pendant, 18K guld/stål, läderrem med lås i metall, längd 38,5 cm, vikt 23,4 g, reseetui.
PIA HALLSTRÖM, armband, Turtle Hand Bracelet, 18K roséguld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, längd 17,5-21 cm, vikt 3,7 g, certifikat.
ENSTENSRING, 18K vitguld, asscherslipad diamant 3,02 ct, W(H)/VS2, IGI certifikat S1H92930, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS-SI, höjd 25 mm, vikt 4,5 g, enstaka diamanter med nagg.
LAPPONIA, brosch, Lotus, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 2005, mått 32,5x31,5 mm, vikt 11,2 g.
ENGELBERT, örhängen, Petit Pure Elegance, 18K vitguld, svarta diamanter 0,50 ctv, höjd 49 mm, vikt 7,9 g, stift.
ENGELBERT, ring, Fleur ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VS2, GIA certifikat 7256790574, 33 briljantslipade diamanter 0,29 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.