Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2023
SANDSTRÖM & DE WIT, ring, färgad odlad pärla ca 7,8 mm, Linköping 2011, stl 16 mm, vikt 12,0 g, pärlan skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis förgylld, prinsesslipade diamanter ca 0,88 ctv, Very Light Greyish Pink/SI-P, briljantslipade rosa diamanter ca 0,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 9,5 mm, vikt 4,8 g, stift, några av de mindre rosa diamanterna har nagg.
RING, 18K vitguld, fasettslipad blå topas ca 2,64 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/SI, storlek 17,25 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, två carréslipade ametister, 74 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCr-CA/VS-SI, höjd 3,4 cm, vikt 14,9 g, stift, ametister rör sig i sin fattning.
RING, 18K vitguld, behandlade safirer, Guldsmed Björn Nilsson, Kristianstad 2005, stl 17,75 mm, vikt 11,5 g, några safirer med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 74 briljantslipade diamanter ca 2,53 ctv, ca TCa-Ca(K-M)/P, längd 18 cm, vikt 7,9 g, ca ett tiotal diamanter har nagg och större öppna inneslutningar och inverterade naturaler vid ytan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 98 briljantslipade diamanter ca 1,31 ctv, ca Cr-TCa/P, längd 18 cm, vikt 5,9 g, ett fåtal diamanter har nagg, rodieringen har släppt vid två fattningar.