Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2023
GEORG JENSEN, örhängen, Infinity Hoops, sterlingsilver, nr 452, design Regitze Overgaard, höjd 22 mm, stift, vikt 6,5 g, originalask med slitage.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, sterlingsilver, månsten, nr 436, Danmark efter 1945, längd 42,5/46 cm, vikt 8,0 g, originalkartong.
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, Danmark efter 1945, höjd 15 mm, stift, vikt 6,8 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade amazoniter 31,26 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, höjd 31 mm, vikt 10,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade agater 17,57 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, höjd 37 mm, vikt 7,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade onyxer 32,72 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 54 mm, vikt 9,7 g, stift, en diamant har nagg på kuletten.
RING, 18K guld, cabochonslipad ametist ca 15,0 ct, Guldsmed K H Augustsson, Stockholm 1974, stl 15,25 mm, 11,4 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Fidelity, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 12,2 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, 30 briljantslipade diamanter 0,29 ctv, TW/VS, stl 15,75 mm, 17,9 g.
DIAMANT, prinsesslipad, 1,04 ct, River(D)/SI1, GIA report 5166985991, diamanten har väldigt litet nagg i ena hörnet.
GAUDY, örhängen, 18K guld, Stockholm 2001, höjd 16 mm, vikt 14,3 g, clips/stift, etui.
EFVA ATTLING, ring, 18K guld, stl 17 mm, vikt 11,3 g, liten skada på ett hörn av nitarna
GEORG JENSEN, ring, Magic, nr 1513B, 18K vitguld, briljantslipade diamamnter ca 0,55 ctv, Regitze Overgaard, stl 51 (16,25 mm), vikt 2,8 g, originaletui.
HÄNGE, 18K roséguld, äpple, runda fasettslipade rosa safirer och tsavoriter ca 1,11 ctv, pärlemor och en briljantslipad diamant, höjd 22 mm, bredd 20 mm, vikt 7,0 g.
ATELIER AJOUR, ring, 18K guld/vitguld, odlad pärla, Stockholm 2002, stl 17,25 mm, vikt 10,3 g.