Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
Ädelstenar Rubiner
RUBINER, 7 st, rundslipade, droppslipade och ovalslipad 5,67 ctv, rubiner med nagg.
RING, 18K guld, safirer, rubiner, smaragder, briljanter, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g. Repor och nagg på safirerna, rubinerna och smaragderna, en smaragd skadad, flera av briljantslipade diamanterna har skador och nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,0 g.
ARMBAND, sterlingsilver, delvis stelt, mått 62 mm x 52 mm, vikt 16,9 g. armband, sterlingsilver, vikt 16,9 g.
Pärlcollier, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, doserat, längd ca 50 cm, Storlek på pärlor 4,1 mm - 7,8 mm. vikt 20,1 g.
Accessoarer Övrigt
TEATERKIKARE, imitationsläder, gulmetall, mått 8,2 x4,2 cm, etui, Gebrüder Strauss.
RING, 18K guld, 12 navetteslipade smaragder, 8 briljanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld/silver, 9 rosenstenar, stl 17 mm, mittstenen är trasig, ringskena stämplad Hallbergs guldsmeds ab, Stockholm 1949, vikt 4,9 g.