Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, TW/VS, mjölkig ton, stl 18,5 mm vikt 3,6 g, litet nagg på kuletten, svaga fattningar med en skadad fattning.
SKÅL, silver, slipad kristall, svan med utfällbara vingar, höjd 11,5 cm, längd 11,5 cm, svenska importstämplar, totalvikt 256,4 g.
FIGURIN, sterlingsilver, snidad ben, glasstenar, riddare och hjort, höjd 16 cm, svenska importstämplar, totalvikt 162,8 g, skadad.
KANNA, sterlingsilver, hänkel, kartusch, blomdekor, London 1826, höjd 14,5 cm, vikt 80,4 g, bucklor, små sprickor.
MUGG, nysilver, invändigt förgylld, kartusch, antik, Johm Round & Sons, Sheffield, höjd 9,5 cm, vikt 160,3 g.
COLLIER, 18K guld, 2 baguett, 1 prinsess samt 2 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS, stjärntecken "kräftan", kedja längd 44 cm, vikt 3,2 g.
Ädelstenar Kvarts
GRÖN AMETIST, smaragdslipad 23,97 ct, mått 14,1x23,3x8,3 mm.
Visa varaÄdelstenar Smaragder
SMARAGDER ,4 st, smaragdslipade och droppslipad 5,65 ctv, nagg och inneslutningar som når ytan.