381 - 400 av 629
1...192021...32 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, TW/VS, mjölkig ton, stl 18,5 mm vikt 3,6 g, litet nagg på kuletten, svaga fattningar med en skadad fattning.

2 500 kr

Utrop: 2 700 kr

CHRISTOFLE, cocktailshaker, nysilver, Art Deco, höjd 21 cm, vikt 489,9 g.

Utrop: 900 kr

SKÅL, silver, slipad kristall, svan med utfällbara vingar, höjd 11,5 cm, längd 11,5 cm, svenska importstämplar, totalvikt 256,4 g.

1 500 kr

Utrop: 700 kr

FIGURIN, sterlingsilver, snidad ben, glasstenar, riddare och hjort, höjd 16 cm, svenska importstämplar, totalvikt 162,8 g, skadad.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

BURK, silver, med lock, Frankrike sent 1800-tal, höjd 95 mm, vikt 81,4 g, bucklor.

850 kr

Utrop: 700 kr

KANNA, sterlingsilver, hänkel, kartusch, blomdekor, London 1826, höjd 14,5 cm, vikt 80,4 g, bucklor, små sprickor.

700 kr

Utrop: 800 kr

MUGG, nysilver, invändigt förgylld, kartusch, antik, Johm Round & Sons, Sheffield, höjd 9,5 cm, vikt 160,3 g.

375 kr

Utrop: 350 kr

COLLIER, 18K guld, 2 baguett, 1 prinsess samt 2 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS, stjärntecken "kräftan", kedja längd 44 cm, vikt 3,2 g.

Utrop: 4 300 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad 1,13 ct, IGI certifikat F1H99752, förseglad.

1 300 kr

Utrop: 1 300 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad 1,11 ct, mått 4,4x6,3x4,4 mm.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, droppslipad 0,36 ct, IGI certifikat F1H98894, förseglad.

600 kr

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, ovalslipad 0,54 ct, IGI certifikat F1H33592, förseglad.

800 kr

Utrop: 800 kr

Ädelstenar Kvarts

AMETISTER, 6 st, ovalslipade, droppslipade och cabochonslipad, ca 5,59 ctv.

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Safirer

GUL SAFIR, rundslipad 0,77 ct, mått ca 5,5x5,5x3,3 mm.

450 kr

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANITER, 2 st, smaragdslipad och ovalslipad ca 0,45 ctv.

300 kr

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Kvarts

CITRIN, ovalslipad 0,92 ct, mått ca 5,9x7,8x3,6 mm.

Ädelstenar Kvarts

GRÖN AMETIST, smaragdslipad 23,97 ct, mått 14,1x23,3x8,3 mm.

Ädelstenar Smaragder

SMARAGDER ,4 st, smaragdslipade och droppslipad 5,65 ctv, nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, rundslipad 0,87 ct, mått ca 5,2x5,2x3,6 mm.

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Kvarts

RÖKKVARTS, 4 st, ovalslipade och droppslipade 6,42 ctv.

Utrop: 250 kr