Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2023
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2 g.
RING, 18K vitguld, 8 briljant - och 4 baguetteslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS,stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, enstaka diamanter med nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW(F-G)VS-SI, skruvmekanism, höjd 17 mm, vikt 1,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, mabépärlor ca 14,5 mm, 32 åttkantslipade diamanter 0,48 ctv, Mandahls Eftr., Helsingbirg 1966, höjd 19,6 mm, vikt 18,7 g, clips.
BROSCH, platina, 99 gammal - och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCa/VS-SI, mått 34x15 mm, vikt 5,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg, tennlödningar.
BROSCH, platina/18K guld, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, rosenslipade diamanter, diamanter 23 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, blå emalj, höjd 16 mm, vikt 13,9 g, clips, emaljskador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor, Gunnar Fahlström, Stockholm 1979, diameter 19 mm, vikt 13,4 g, clips.
COLLIER, 18K guld, droppslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS, kedja 37/40 cm, vikt 2,4 g,
COLLIER, 18K guld, svart rosenslipad diamant ca 0,86 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, emalj, kedja 37/40 cm, vikt 4,8 g, den svarta diamanten har ytdefekter.
BESTICKSERVIS, silver, 51 delar, modell Prins Albert, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 efterrättsskedar, såsslev, 2 smörknivar, GAB, Eskilstuna 1970-1990 tal, totalvikt 2578,4 g, i lindor
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/P1, vikt 2,2 g, stift, en diamant med en extra fasett.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, rosa safirer, stl 16,75 mm, vikt 1,6 g, några safirer med små nagg.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, briljantslipad diamant 1,70 ct, Light Yellow(S-T)/P1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca gula/SI-P, 38 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,9 g, några av de små gula diamanterna har nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, stoppers i 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/SI-P, stit, vikt 4,5 g.
PÄRLCOLLIER, lås 18K vitguld, safirer i olika färger, rubin, tsavorit, längd 44 cm, pärlor ca 7 mm, dobbar, vikt 34,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,50 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr /VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,53 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.