Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2023
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8 mm, 10 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa/VS, stl 17 mm, vikt 3,1 g, gravyr, flera små nagg och en skada, gravyr.
RING, 18K vitguld med akvamarin 1,97 ctv 36 briljanter 0,48 ctv ca TW/VS, storlek 15,5 mm, vikt 5,1 g, storleksändrad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stift, mått ca 9,0 x 9,0 mm, vikt 3,0 g.
COLLIER, 14K guld/rodinerat vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCa/SI, längd 49 cm, 24,6 g, inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 0,36 ct, River(D)/SI2, GIA inskription 1258404234, 8 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, Schalins, stl 15,5+ mm, vikt 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,25-8,5 mm, lås i 14K guld med odlade pärlor, längd 39,5 cm, vikt 37,3 g, knutar med limrester.
RING, 18K guld, grön emalj, rosenslipade diamanter, stl 14,5 mm, vikt 8,9 g, emaljskador.
RING, 18K rodierat guld, odlad pärla ca 7,5 mm, rosenslipade diamanter, diameter 16 mm, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, turkoser, stift, höjd 32 mm, vikt 3,8 g, en snurrebuss i silver.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter 1,18 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, Schalins, stl 17,75+ mm, vikt 8,1 g.
RING, 18K roséguld, droppslipad morganit ca 0,93 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr/P, storlek 17+ mm, vikt 2,5 g, några diamanter med ytdefekter.