Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2023
RING, platina, ovalslipad ljusblå safir ca 8,00 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18 mm, vikt 6,4 g, safiren har en stor spricka, limrester efter lagning.
TENNISARMBAND, 18K guld, 43 briljantslipade diamanter ca 4,03 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 10,2 g.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 217 briljantslipade diamanter ca 4,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 48 cm, vikt 26,9 g, några diamanter har nagg på kulett.
ÖRRINGAR, 18K guld, ovala, 32 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VS, stift, höjd 19,0 mm, vikt 4,3 g, något mindre nagg på kulett.
ÖRRINGAR, 18K guld, 102 briljantslipade diamanter ca 1,97 ctv, ca W-Cr/VS, stift, höjd 42,0 mm, vikt 11,5 g, några diamanter har nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 67 briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 17 cm, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, mått 7,0 x 6,0 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,6 g.
KAFFESERVIS, silver, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, fat, Tyskland, höjd kanna ca 23 cm, höjd gräddkanna ca 9 cm, höjd sockerskål ca 10 cm, totalvikt 1776,8 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,22 ct, ca River(E)/VVS, ett fåtal extra fasetter vid rondisten.
SKÅL, silver, hamrad yta, på rund fot med delvis genombrutet skaft, pärlbård, jugend, Claes Adolf Sandberg, Helsingborg 1918, höjd 18,5 cm, diameter 26,1 cm, vikt 622,3 g.
SKÅL, silver, på rund fotring, vidgande brätte, 2 hänklar i form av blommor, C.G. Hallberg, Stockholm 1934, höjd 14,5 cm, bredd 21 cm, vikt 293,9 g.
K. ANDERSON, skål, silver, svängda reilefåsar, Stockholm 1912, höjd 10 cm, diameter 21,3 cm, vikt 552,6 g.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCa/P, stl 18 mm, vikt 5,6 g, lagningar i rödguld, svaga fattningar, ett större antal diamanter har nagg, inverterade naturaler och öppna inneslutningar som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/SI-P, stl 18 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, storlek 17,25 mm, vikt 2,7 g.
HÄNGE, 18K guld, cabochonslipad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/VS-SI, ca 2,5x1,5 cm, vikt 5,0 g, en av diamanterna har ett tydligt nagg vid kuletten.