Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2023
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,62 ct, ca TW(F)/IF, stl 18,5 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade akvamariner 14,40 ctv, turmaliner 0,50 ctv, 2 briljantslipade diamanter 0,20 ctv,Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 5,9 g, stift, originaletui.
COLLIER, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 42 cm, vikt 27,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 19 cm, vikt 24 g, någon diamant med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragdslipade akvamariner ca 7,00 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, höjd 15 mm, vikt 4,4 g, stift, akvamariner med små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blixtar, 20 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 12 mm, stift, vikt 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/SI, CEI, vikt 9,4 g, stift med clips, diamanter och smaragder med skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, Southsea pärlor, barocka, ca 12x11 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Ca-LY/P, höjd 38 mm, vikt 8,3 g, stift, en snurrebuss i 18K guld.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, vikt 5,5 g, höjd 19 mm, stift/clips.
HÄNGE, 18K guld, smaragdkristall, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, höjd 36 mm, vikt 10,1 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, Stockilm 1978, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamanat ca 0,53 ct, ca TW(F)/VS1, Stockholm 1977, stl 17 mm, vikt 3 g, diamanten har en extra fasett vid rondist/paviljongen.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fröpärlor, Dahlgren & Co, Malmö 1873, höjd 43 mm, vikt 5,3 g, senare krokar, skada, en del saknas, bucklor.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 5,0 ct,14 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,4 g, smaragden har en skada på kuletten samt nagg på rondisten.
RING, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,8 g, enstaka diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 1,40 ctv enligt gravyr, varav mittstenen ca 0,70 ct, ca TW-TCr/VS-SI, Bims Guldsmide, Göteborg 1965, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g, mittstenen har nagg vid rondisten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 5,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 10,7 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.